کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز جدیدترین و پیشرفته ترین روش غیر تهاجمی در درمان لاغری موضعی و روشی ایمن و موثر برای کاهش چربی موضعی زیر پوستی است.

استفاده از تکنولوژی سرما و سرما دادن به بافت چربی سبب ایجاد حالت آپوپتوزیس یا مرگ برنامه ریزی شده سلول چربی می شود.

کرایولیپولیز سلولهای چربی را مورد هدف قرار داده و دمای آنها را به حدی پایین می­آورد که آپوپتوز رخ دهد.

کرایولیپولیز

سلول های چربی مرده شکسته می شوند و از طریق سیستم لنفاوی جذب و بوسیله مایع لنفاوی، حداکثر تا سه ماه تخلیه می شوند. نتیجه این کار کاهش قابل ملاحظه بافت چربی در تعداد جلسات اندک (1-2 جلسه) و غیر تهاجمی بودن و ایمن بودن آن است.همچنین تحمل آن برای بیشتر بیماران آسان است.

مدت زمان درمان در کرایو در هر موضع 60 دقیقه است. ابتدا هندپیس بر روی موضع مورد نظر قرار می گیرد و سپس با عمل مکش، موضع مورد نظر به داخل دستگاه کشیده می شود و به آن سرما داده می شود. در دقایق اولیه فرد، فشار مکش و سرما را حس میکند، اما این حس به مرور کم می شود و در زمانی  که دستگاه کار میکند فرد می تواند مطالعه کند، با لپ تاپ و یا گوشی خود، کار کند و یا به موسیقی گوش دهد.

از آنجا  که این روش غیر تهاجمی است، پس از پایان کار با دستگاه، فرد می تواند به انجام کارهای روزانه خود بپردازد.

از آنجا که سلول های چربی در مقایسه با سلول های پوست، عضله، عصب و رگ های خونی نسبت به سرما حساسیت بیشتری دارند، سرد کردن بافت چربی، سلول های چربی را به صورت انتخابی تخریب می کند ولی هیچ صدمه ای به سایر بافت ها نمی زند.

کاهش لایه چربی زیرپوستی تا میزان 50% می تواند تنها در یک جلسه کرایولیپولیز اتفاق بیفتد.

پس از سه هفته از درمان نتیجه کاهش بافت چربی نمایان می شود و پس از 2 الی 3 ماه نتایج بسیار آشکار خواهد شد.

پروسه دفع چربی از بدن 4 تا 6 ماه بعد از درمان هم ادامه می یابد.

بعضی از افراد پس از درمان قرمزی، کبودی، ورم، حساسیت به لمس، خارش، سوزش و بی حسی احساس می کنند که این عوارض یک تا دو هفته پس از درمان از بین میرود.

برخی برآمدگی­های چربی، نسبت به رژیم غذایی و ورزش، مقاوم هستند.

نسل جدید کرایولیپولیز

نسل جدید کرایولیپولیز (چهار بعدی) از چهار طرف به بافت سرما میدهد که سبب یکنواختی سرما و پخش آن در تمام جهات و کاهش عوارض پوستی می شود. در ضمن هندپیس بزرگ این دستگاه این امکان را می دهد که منطقه وسیع تری از بافت چربی تحت پوشش سرما قرار گیرد.

نسل جدید کرایولیپولیز

هیچ آسیبی به عصب­ها یا سایر بافتها وارد نمی­شود زیرا لیپیدهای سلولهای چربی، در دمایی بالاتر از دمای آب سایر سلولها یخ می­زنند.

این دستگاه همچنین مجهز به لیزر است که استفاده هم زمان آن سبب تخریب بیشتر بافت چربی و کاهش عوارضی مانند خون مردگی و کبودی می شود.

محیط اطراف این هندپیس از جنس سیلیکون است تا خطر ایجاد تاول و سوختگی را که  در نسل قدیم تر این دستگاه وجود داشت، از بین ببرد.

هم چنین به علت مکشی (وکیوم) که این دستگاه دارد و تکنولوژی به کار رفته نسل جدید، سرما واقعی به منفی 10 درجه سانتیگراد میرسد که می تواند سرمای لازم برای انهدام بافت چربی را تأمین کند.

کرایولیپولیز چیست

سلولهای چربی وارد یک چرخه مرگ آپوپتوزی شده و به تدریج توسط سیستم ایمنی بدن و طی چند هفته یا ماه حذف می­شوند.

کرایولیپولیز دارای تاییدیه FDA برای پهلوها و شکم است. با آنکه گفته می شود کرایولیپولیز به رژیم و ورزش نیازی ندارد، اما باید گفت اگر فردی دوباره به ورطه پرخوری و چاقی بیفتد امکان بازگشت وجود دارد. بنا براین بهتر است کسی که این کار را انجام می دهد، حتما برنامه غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کند و کارهایی که به چاقی قبلی وی منجر شده است را انجام ندهد.

ضخامت لایه چربی به طور قابل توجهی کاهش می­یابد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *